Słowniczek

Stały klient kawiarni wie wszystko… Sam zobacz:

Anime – japoński animowany serial lub film. Co ciekawe, w Japonii określa się tak każdy film animowany (skrót angielskiego słowa “animation”), reszta świata nazywa tak tylko te japońskie.

Gyaru – typ bohaterek mang i anime, które interesują się modą i przesadnie dbają o wygląd.

Kawaii – pojęcie określające wszystko co słodkie i urocze. Kawaii może być deser w kształcie misia, może to być brelok do telefonu w formie pieska, lub mięciutki pluszak. Japońskie nastolatki lubią wyglądać kawaii – jest to duży komplement. Ideałem kobiecości współczesnej Japonii jest bycie kawaii zamiast “seksi”. Z tego powodu dziewczęcość jest bardziej gloryfikowana niż kobiecość.

Manga – poza Japonią oznacza japoński komiks, w specyficznym formacie, czytany od prawej strony do lewej. W Japonii nie wszyscy nazywają w ten sposób komiksy (niektórzy używają angielskiego określenia “comics”. Manga to także drzeworyty z okresu Edo.

Moe – sposób przedstawiania postaci w uroczym i słodkim stylu. Najczęściej są to takie charakterystyczne elementy wyglądu zewnętrznego jak nieproporcjonalnie duże oczy względem twarzy i głowa względem reszty ciała. Dla każdego odbiorcy słowo to może mieć jednak inne znaczenie, gdyż nie każdego zachwyca to samo.

Otaku – entuzjasta japońskiej popkultury. Fan mang, anime i gier komputerowych. Więcej na ten temat przeczytasz tu i tu.

ONA – skrót od słów “original net animation” – oznacza anime dystrybuowane w internecie.

OVA – skrót od słów “original video animation”. Oznacza anime dystrybuowane na kasetach VIDEO (dawniej) i płytach DVD, Blu-ray (obecnie). Ponieważ anime tego typu, nie były emitowane w telewizji, to twórców nie obowiązywały różne ograniczenia (np. czasu antenowego). Z tego powodu stare odcinki serii anime OVA z reguły były dłuższe i lepsze od wersji telewizyjnych. Obecnie anime typu OVA to głównie sequele i odcinki specjalne, będące uzupełnieniem podstawowej serii.

Seinen – to grupa odbiorców mang i anime, która składa się z tak zwanych młodych dorosłych (przedział wiekowy od ok. 18 do 30 lat). Choć docelowo mieli to być głównie mężczyźni, obecnie mangi i anime seinen nie są uważane za “typowo męskie”.

Shōjo – to grupa odbiorców mang i anime składająca się z nastolatek. Generalnie mangi i anime typu shōjo zawierają wątek miłosny i młodą główną bohaterkę, która musi radzić sobie z typowo młodzieńczymi problemami. Klasyczny, japoński podział zakładał, że nastolatki lubią oglądać tylko romanse. Obecnie nie stosuje się takiego sztywnego rozdziału między płciowego wśród odbiorców.

Shōjo-ai – gatunek mang i anime, w których przedstawiona jest miłość damsko-damska.

Shōnen – grupa odbiorców składająca się głównie z chłopców (według klasycznego podziału). Tytuły kierowane do tej widowni są przeważnie “przygodówkami”, w których głównym bohaterem jest starsze dziecko płci męskiej.

Shōnen-ai – jest to gatunek mang i anime, skupiający się wokół wątku miłości męsko-męskiej.

Spoiler – niechciana informacja dotycząca rozwoju lub zakończenia fabuły. Informacja taka odbiera radość z zapoznawania się z danym dziełem ponieważ odbiorca, znając zakończenie, pozbawiony zostaje elementu zaskoczenia.

Yandere – sposób przedstawiania postaci w taki sposób, by w trakcie rozwoju fabuły, jej charakter zmieniał się o 180 stopni. Bardzo często jest to młoda bohaterka, która wydaje się słodka i miła, po czym pokazuje twarz prawdziwej psychopatki.

Yaoi – “mocniejsze” shōnen-ai, z większym naciskiem na erotyzm.

Yōkai – to mityczne stworzenia występujące w japońskiej mitologii i tradycyjnych wierzeniach ludowych. Postacie typu Yōkai często pojawiają się w mandze i anime.

Yuri – “mocniejsze” shōjo-ai. Oprócz miłości romantycznej pojawia się również bardziej akcentowany erotyzm.